مجله

معرفی انواع چادر مسافرتی

معرفی انواع چادر مسافرتی

خانواده ها معمولا برای سفری یک روزه و یا پیک نیک در طبیعت به چادر احتیاج دارند و نیاز به معرفی انواع چادر مسافرتی دارند. شما می توانید همیشه انواع چادر مسافرتی را انتخاب کنید و حتی چند شب را در یک طبیعت دوست داشتنی و یا هر جای دیگری که دوست دارید، کمپ بزنید. چادر فنری، چادر عصایی و چادرهای اتوماتیک، چادر مسافرتی اتاق دار، چادرهای گنبدی، چادر مسافرتی تونلی، چادر مسافرتی خیمه ای، چادر ژئودزیک و چادر بادی از برخی انواع چادرهای مسافرتی هستند. سفر یکی از بهترین تفریحاتی است که خستگی زندگی روزمره را از تن به در می کند و باعث تجدید انرژی می شود. برخی افراد ترجیح می دهند که به جای رزرو هتل و استفاده از امکانات آماده، چادر مسافرتی داشته باشند و در هر جای مناسب اتراق کنند.

چادر مسافرتی این مزیت را دارد که هزینه سفر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و در نتیجه به راحتی می توان با بودجه کم سفرهای متعددی داشت. همچنین در طول کوهنوردی و طبیعت گردی بدون نگرانی از سر پناه و محل استراحت می توانید تجربه ای فراموش نشدنی را برای خود رقم بزنید. در ادامه مقاله تصمیم داریم تا اطلاعات جامع و مفیدی درباره چادرهای مسافرتی در اختیارتان قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

معرفی انواع چادر مسافرتی

چادرهای مسافرتی بسته به نوع نصب، به مدل های مختلفی تقسیم بندی می شوند که از آن جمله می توان به چادر مسافرتی عصایی، اتوماتیک و فنری اشاره کرد.

چادر فنری

چادرهای مسافرتی فنری، نصب سریع و آسانی دارند و از آنجا که ستون ها به بدنه اصلی چادر دوخته شده اند، بر پا کردن آنها به تجربه خاصی نیاز ندارد فقط باید چادر را در سطحی صاف بگذارید و چادر را باز کنید تا چادر بر پا شود. این چادرها در ظرفیت های 6 تا 12 نفره و در رنگ بندی های متنوعی به فروش می رسند و به علت استقامت کم در شرایط آب و هوایی نامناسب، اغلب برای کمپینگ های سبک و آب و هوای ملایم استفاده می شوند. این چادرها همچنین سبک هستند و حمل آسانی دارند.

چادر عصایی

چادرهای مسافرتی عصایی یکی دیگر از انواع چادر هستند که نصب آن زمان نسبتا زیادی می برد، اما ظرفیت، مقاومت و استحکام بالایی دارند. ضمن اینکه اگر مدل چادر به شکلی باشد که ستون های آن به صورت ضربدری درون یکدیگر قرار بگیرند، در برابر فشار، ضربه و بادهای شدید بیشتر مقاومت می کنند. چادرهای عصایی اغلب با ظرفیت 2 تا 12 نفره به فروش می رسند و از آنجا که ستون این چادرها ساختاری مشابه عصای نابینایان دارد، با این نام شناخته می شوند. تنوع در چادرهای عصایی زیاد است و امکان خرید انواع چادرهای مسافرتی عصایی کوچک و بزرگ وجود دارد. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

این چادرهای مسافرتی حجم بسته بندی کوچکی دارند و از این نظر انتخاب خوبی برای کوهنوردان و طبیعت گردهای حرفه ای به حساب می آیند، زیرا به آسانی در ساک یا کوله پشتی قابل حمل است. همچنین به علت وزن کم اتصالات، این مدل چادر گزینه خوبی برای حمل در مسافت های طولانی است.

چادرهای اتوماتیک

چادرهای مسافرتی اتوماتیک جزو محبوب ترین چادرها هستند که نه تنها به راحتی می توانید آن ها را نصب کنید، بلکه مدل های متنوع آن، دست شما را برای انتخاب چادر مورد نظرتان باز می گذارد. این نوع چادرها اغلب ارتفاع بیشتری دارند و سقف آن ها مرتفع است در نتیجه به راحتی می توانید در داخل آن ها بایستید و فضای ایدئال و بازتری داشته باشید. استحکام چادر اتوماتیک از نوع عصایی بیشتر است و علت این امر به میله های ضخیم تر و فولادی آن مربوط می شود. با این حال، وجود پایه های ضخیم تر و ابعاد نسبتا بزرگ تر آن باعث شده است تا از چادرهای عصایی سنگین تر باشند.

دسته بندی چادر سفری بر اساس شکل ظاهری

معرفی انواع چادر مسافرتی از نظر ظاهری دارای مدل های متنوعی هستند که هر کدام در محیط های مختلفی کارایی خود را دارند. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

چادر مسافرتی اتاق دار

چادر مسافرتی اتاق دار امروزه برای برگزاری کمپ ها و سفرهایی که با تعداد نفرات بالا به کار می رود. این چادرها همان طور که از نامشان بر می آید، دارای چندین اتاق هستند و علاوه بر فضای مستطیلی که به عنوان اتاق نشیمن استفاده می شوند، در سمت چپ و راست، دو در برای ورود به اتاق های داخلی چادر دارند. در واقع، بخش های مختلف این چادر با درهایی از یکدیگر جدا می شوند و حریم خصوصی افراد به خوبی حفظ می شود. مزیت ذکر شده باعث شده است که این نوع چادر جای خود را در میان خانواده ها باز کند.

چادرهای گنبدی

یکی از معرفی انواع چادر مسافرتی چادرهای گنبدی ظاهری شبیه گنبد دارند و از محبوب ترین چادرهای مسافرتی محسوب می شوند. این چادرها به دلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر وزش بادهای شدید، در روزهای طوفانی گزینه مناسب تری نسبت به چادرهای اتاق دار هستند. با وجود ارتفاع مناسب این چادرها، دیواره شیب دار آن ها مانع از نشستن راحت می شود. کف این چادرها می تواند به شکل مربع یا 6 ضلعی باشد و گردشگران اغلب از کنار دیواره ها برای قرار دادن وسایل اضافه مانند کوله پشتی و لباس ها استفاده می کنند و بخش مرکزی چادر را به نشستن و خوابیدن اختصاص می دهند.

برپایی این نوع چادر آسان است و فقط باید دو یا سه میله انعطاف پذیر کمانی شکل را به یکدیگر متصل کنید تا سقف چادر شکل بگیرد. چادرهای گنبدی به علت وزن سبکی که دارند، به راحتی قابل حمل هستند. این نوع چادر برای شرایط آب و هوایی نامساعد و باد خیز مناسب نیست و استقامت زیادی ندارند.

چادر مسافرتی تونلی

از آنجا که امکان استفاده حداکثری از فضای موجود در چادرهای گنبدی میسر نبود، تولید کنندگان به فکر تهیه چادری با ساختار نیم دایره ای افتادند و به این ترتیب، چادر تونلی را طراحی کردند. جزو یکی از معرفی انواع چادر مسافرتی است. وجود تیرک های دایره ای باعث می شود تا دیواره چادر به شکل تونل درآید و داخل آن نسبت به بسیاری از چادرها وسیع تر شود و هنگام نشستن، فضای بیشتری برای سر و شانه وجود داشته باشد. با این حال، چادرهای تونلی عموما دارای اتاق های مجزا نیستند و خانواده ها فارغ از حریم خصوصی می توانند در تعداد بالا، سفری خاطره انگیز را تجربه کنند.

چادرهای تونلی دارای تنوع زیادی در ابعاد هستند و از چادرهای خانوادگی تا چادرهای مخصوص اردوگاه ها را شامل می شوند. این چادرها در مقابل بادهای شدید و ناگهانی بسیار مقاوم هستند و معمولا نصب آن ها به بیش از یک نفر نیاز دارد. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

چادر مسافرتی خیمه ای

چادرهای مسافرتی خیمه ای که با نام چادر مسافرتی گرده ماهی و خط الراسی نیز شناخته می شود، برای تورهای مسافرتی پر جمعیت کارایی دارد. این چادر دارای سقفی شبیه به خیمه است و با تیری افقی در طول چادر نصب می شود، به طوری که دو تیرک عمودی در ابتدا و انتهای چادر قرار می گیرند. برای استقامت چادرهای خیمه ای در برابر باد، آن را به وسیله طناب های مخصوصی به زمین محکم می کنند. نصب این چادر بسیار آسان است و ستون ها و بدنه اصلی آن از طریق میخ های موجود در پکیج لوازم جانبی چادر به زمین متصل می شوند و امکان استفاده از آن به راحتی وجود دارد.

چادر خیمه ای مقاومت خوبی در مقابل باد و باران دارد و شیب چادر باعث می شود که در زمان بارش باران و برف، آبی روی سقف باقی نماند. چادر در حالت بسته معمولا وزن بالایی دارد و حمل آن در مسافت های طولانی کمی سخت است.

چادر ژئودزیک

چادر ژئودزیک از نظر ظاهری شکلی شبیه به چادر گنبدی دارد و در نتیجه فاصله سر تا سقف زیاد است. در این چادر از میله های بزرگی استفاده می شود که به شکل ضربدری روی هم قرار میگیرند و مثلث هایی ایجاد می کنند. به این ترتیب، فشار وارد بر سازه تقسیم می شود و مقاومت بیشتری در شرایط آب و هوایی طوفانی و باد شدید پیدا می کند. چادر نیمه ژئودزیک نیز در بازار به فروش می رسد که طراحی ساده تر و میله های کمتری دارد و به همین دلیل سبک تر است. طراحی آیرودینامیک این نوع چادرها باعث مقاومت بالای آن در مقابل باد می شود و برای کمپینگ و کوهنوردی مناسب است. علاوه بر این، حجم بسته بندی آن بسیار فشرده است و گزینه مناسبی برای حمل درون کوله پشتی به حساب می آید.

چادر بادی

تعداد چادرهای بادی که در بازار به فروش می رسد، بسیار کم است و از آنجا که وزن بالایی دارند، افراد کمتری به سراغ آن می روند. ضمن اینکه احتمال بالای آسیب پذیری بدنه این چادر، باعث شده برای تفریح مناسب باشد و انتخاب خوبی برای طبیعت گردی و کمپینگ حرفه ای نباشد، چرا که با وارد شدن کوچیکترین آسیبی به هر یک از ستون های این چادر و سوراخ شدن آن، برپا کردن ممکن نخواهد بود و نیاز به تعمیر خواهد داشت. مزیت این چادرها در نحوه نصبشان است که با یک کمپرسور و در عرض چند دقیقه انجام می شود. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

چادر ویساویس

چادر ویساویس(رو در رو) از جدیدترین چادرهای مسافرتی است که تولید آن از فرانسه آغاز شد. این چادرها شخصی سازی شده اند و دارای چندین اتاق هستند، به طوری که بخش بزرگی از فضای داخلی چادر در وسط و اطراف آن اتاق های خواب قرار می گیرند. با توجه به وزن زیاد این چادرها بدیهی است که برای کمپینگ حرفه ای مناسب نیستند و هدف از طراحی آن ها کمپ های خانوادگی، پیک نیک و هرجایی است که می توان این چادر با وسیله نقلیه تا نزدیکی محل برپایی چادر حمل کرد.

چادر پاد

چادرهای پاد از بزرگترین انواع چادرهای مسافرتی هستند که فضای بسیار زیادی اشغال می کنند و از یک بخش مرکزی و تعدادی اتاق خواب تشکیل شده اند. این چادرها نیز که از مدل چادرهای اتاق دار محسوب می شوند، امکان فضای خصوصی برای تمام اعضای خانواده را مهیا می کنند. ضمن اینکه فضای نشیمنی برای دورهمی اعضای خانواده در این چادرها در نظر گرفته شده است. چادرهای پاد وزن زیادی دارند و برای کمپینگ حرفه ای مناسب نیستند، اما اگر قصد پیک نیک و شب مانی با خانواده را دارید، این چادر یکی از بهترین گزینه های موجود است.

چادر فوری

چادرهای فوری به صورت اتوماتیک باز و بسته می شوند و نیاز به تجهیزات خاصی ندارند. با وجودی که نصب آن ها خیلی سریع انجام می شود، فقط مناسب شرایط آب و هوایی مساعد هستند.

چادر مسافرتی کوله پشتی

چادر مسافرتی کوله پشتی به واسطه وزن و حجم کمی که دارد، به راحتی در کوله پشتی قرار می گیرد و حمل آن برای کیلومترها به آسانی انجام می شود. چادرهای کوله پشتی بیشتر به صورت یک یا دو نفره در میان کوهنوردان رایج هستند هر چند که در اندازه های سه و چهار نفره نیز تولید می شوند. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

چادر مسافرتی بوفالو

چادر مسافرتی بوفالو با الهام از خانه کوچ نشینان طراحی شده است و به خیمه مخروطی شباهت دارد. این چادر که وزن نسبتا کمی دارد، به راحتی قابل نصب است و به دلیل حجم کم بسته بندی می توانید آن را به راحتی در صندوق عقب خودروی خود قرار دهید. این چادرها مقاومت خوبی در برابر بارش برف، باران، باد و گرمای شدید دارند و از جنس نایلون مقاوم در برابر حریق ساخته شده اند و ضد آب هستند.

انواع چادر مسافرتی بر حسب کاربرد

اکثر چادرهای مسافرتی کوهنوردی برای استفاده در سه فصل بهار، تابستان و پاییز مناسب هستند. چادرهای مسافرتی سه فصله حداقل دو دریچه توری و مجهز به کاور دارند. مضاف بر اینکه در یک یا دو طرف آن ها دریچه بزرگتری برای ورود و خروج وجود دارد که با زیپ باز و بسته می شوند. پنل های توری وسیع برای افزایش جریان هوا و جلوگیری از ورود حشرات، سقف داخلی بلند و تیرهای کم و پارچه نازک برای سبک نگه داشتن زمین، از جمله ویژگی های این چادرها هستند.

چادرهای مسافرتی 3-4 فصله

چادرهای مسافرتی 3-4 فصله که برای سه فصل بهار، تابستان و پاییز طراحی شده اند، یک یا دو تیرک بیشتر از چادرهای سه فصله دارند تا استحکام بیشتری داشته باشند. همچنین تعداد پنجره های توردار آن ها کمتر است تا از خروج گرما جلوگیری شود. کوهنوردان اغلب از چادرهای مسافرتی 3-4 فصله استفاده می کنند اگر چه این نوع چادرها برای کمپ در برف سنگین مناسب نیست.

چادرهای چهار فصله

چادرهای چهار فصله مقاومت خوبی در برابر برف و بوران شدید دارند و در مقایسه با سایر چادرهای مسافرتی از تعداد تیرک بیشتری برخوردار هستند و متقابلا وزن بیشتری دارند. سقف گنبدی این چادر مانع از تجمع برف روی آن می شود و پوششی برای جلوگیری از نفوذ برف یا باران به داخل چادر دارد. چادرهای چهار فصله پنل های توری کمتری دارند و گاهی اوقات مجهز به پنل های پارچه ای زیپ دارهستند تا در زمان نیاز روی پنل های توری کشیده شوند. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

نحوه نصب چادر مسافرتی

نصب چادر مسافرتی اتوماتیک

چادر مسافرتی اتوماتیک نصب بسیار راحتی دارد، به خصوص که میله ها به یکدیگر متصل هستند و به صورت کاملا اتوماتیک راه اندازی می شوند. این چادرها به دو نوع چتری و تلسکوپی تقسیم می شوند. برای نصب چادرهای مسافرتی اتوماتیک چتری باید بخش بالایی چادر را بگیرید و ستون ها را به طرف بالا هدایت کنید. سپس ستون های بخش بالایی را به ستون های اصلی چفت کنید. چادرهای مسافرتی تلسکوپی از نظر نصب شبیه به چادرهای چتری هستند، فقط باید ستون های بالایی چادر را به سمت بالا بکشید. در ادامه ستون های بدنه پایینی را به بالایی وصل کنید. کلیه این مراحل در یک دقیقه انجام می شود و سهولت نصب آن باعث شده است که گردشگران در وهله اول به سراغ خرید این نوع چادر بروند.

نصب چادر مسافرتی عصایی

ابتدا چادر را از ساک خارج کنید و عصاها را در یکدیگر فشار دهید تا به عصای بلندی تبدیل شود. در قدم بعدی چادر مسافرتی را مانند فرش روی زمین قرار دهید، طوری که کف چادر روی زمین باشد. به این شکل، کانال باریک محل عبور میله های چادر را خواهید دید. عصاها را از یک گوشه این کانال وارد سوراخ کنید تا از طرف دیگر بیرون بیایند. به این ترتیب، دو ستون اصلی چادر را شکل می گیرد. هر دو انتهای میله ها را در محل های در نظر گرفته شد در کناره های چادر ثابت کنید تا عصاها به شکل منحنی قرار گیرند و چادر را بر پا کنند.

حالا ستون ها را که در مرکز سقف چادر به هم می رسند، محکم کنید تا قسمت مرکزی سقف چادر تشکیل  شود. در نهایت بسته به نوع چادر می توانید همین روش را برای نصب لچکی ها پیاده کنید. سپس با میخ های نگهدارنده، گوشه های چادر را به زمین متصل کنید تا چادر استحکام خوبی پیدا کند.

نصب چادر مسافرتی فنری

نصب چادر مسافرتی فنری بسیار ساده است، اما باید این کار را به درستی انجام دهید، زیرا در غیر این صورت احتمال آسیب به پایه ها و متقابلا کاهش ایمنی و تعادل چادر وجود دارد. ابتدا محل مناسبی با سطح هموار را برای برپایی چادر انتخاب کنید. سطح هموار باعث می شود که برای گذاشتن وسایل روی زمین به مشکل برخورد نکنید و چادر متعادل بماند. چادر را از داخل ساک حمل خارج کرده و باز کنید تا به شکل مثلث درآید. حالا لایه ای را که در لایه های کنار فرو رفته است، باز کنید تا چادر شکل مربعی به خود بگیرد و آماده استفاده شود. برای استحکام بیشتر چادر می توانید چهار گوشه آن را که گره دارد، با طناب و میخ به زمین وصل کنید.

یک چادر مناسب چند نفر باید باشد؟

ظرفیت چادر را باید متناسب با تعداد افرادی انتخاب کنید که اغلب با آن ها به سفر می روید. از آنجا که هر گرم وزن در طول سفر، به ویژه طبیعت گردی و کوهنوردی از اهمیت ویژه ای برخودار است، سعی کنید فضای خالی چادر به حداقل برسد تا وزن آن زیاد نشود و حمل آن راحت تر باشد.

چادرهای مسافرتی معمولا در ظرفیت های 4، 6، 8، 10، 12 و حتی 20 نفره به فروش می رسند. به عنوان مثال، اگر خانواده چهار نفره ای دارید، برای اینکه فضای کافی برای خواب و استراحت داشته باشید، چادر شش یا هشت نفره را خریداری کنید. در واقع ظرفیت چادرها متناسب با زمان خوابیدن در آن ها مشخص شده اند و برای نشستن و استفاده از فضای داخل آن، باید چادری با ظرفیت دو برابر تعداد خانواده را انتخاب کنید.

اگر حیوان خانگی تان را با خود به سفر می برید، باید فضایی برای او اختصاص دهید. همچنین باید بخشی از فضای چادر را برای قرارگیری وسایلتان در نظر بگیرید. در صورتی که به تنهایی سفر می کنید، چادرهای تک نفره و چادر کوله پشتی گزینه های مناسبی هستند.

چادرهای کوهنوردی با ظرفیت های یک تا چهار نفره به فروش می رسند و برای صرفه جویی در وزن و همچنین مقاومت بیشتر در برابر بادهای شدید، فضای داخلی آن ها کوچک است. بنابراین، با توجه به قدتان و فضای مورد نیاز، اندازه چادر را انتخاب کنید.

قیمت چادر مسافرتی

چادرهای مسافرتی در قیمت های مختلفی عرضه می شوند که این موضوع به برند چادر، ظرفیت، جنس و… بستگی دارد. برخی چادرها برای کوهنوردی و کمپینگ طراحی شده اند که به دلیل وزن بسیار کم، استحکام زیاد و امکان استفاده از آن در شرایط آب و هوایی نامساعد، قیمت بالاتری دارند. طبیعتا قیمت چادرهای مسافرتی با برند ایرانی ارزان تر از برند خارجی است و بر اساس بودجه و هدفتان از سفر می توانید از میان انواع متنوع چادر مسافرتی دست به انتخاب بزنید. به طور کلی قیمت چادرها از زیر یک میلیون تومان شروع می شود و تا حدودی 14 میلیون وجود دارد. برای ادامه معرفی انواع چادر مسافرتی با ما همراه باشید.

از آنجا که تعداد زیادی از مسافران از چادر فنری استفاده می کنند، جنس پارچه نقش به سزایی در قیمت چادر دارد. برحسب اینکه جنس پارچه این محصول از نقره یا سیلور، تفلون یا طرح چرم، سامسونگ و آکسفورد ضخیم باشد، باید هزینه متفاوتی برای خرید بپردازید. جنس سیلور برای چادرهای ارزان به کار می روند و به همین ترتیب کیفیت پارچه ها و قیمت آن ها افزایش می یابد تا پارچه آکسفورد که در دوخت چادرهای گران تر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید چادر مسافرتی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

چادرهای مسافرتی اکثرا از اجناس مشابه تولید می شوند و تفاوت آن ها در طراحی بدنه و رنگشان است. پارچه برزنتی و پارچه های شمعی از بهترین و مناسب ترین پارچه ها برای ساخت چادر مسافرتی هستند. چادرهایی که با جنس پارچه شمعی مانند پلی استر، پلی اورتان و آکسفورد تولید می شوند، خاصیت ضد آب دارند که بزرگ ترین مزیت این محصولات محسوب می شود و امکان استفاده از آن ها در شرایط مختلف جوی مانند باران و برف نیز وجود دارد.

چادرهای مسافرتی برزنتی: این نوع چادرها قدیمی ترین نوع چادر مسافرتی محسوب می شوند که از مقاوم ترین و با کیفیت ترین پارچه ها تهیه می شوند و از همین رو، در تمامی شرایط جوی دوام می آورند. ضمن اینکه ضخامت آن ها باعث می شود تا عایق خوبی در برابر سرما و گرما باشند.

چادرهای مسافرتی پلی استری: امروزه تهیه و تولید بیش از 80 درصد چادرهای مسافرتی از پلی استر استفاده می شود که در برابر نفوذ آب مقاوم هستند. گاهی اوقات پارچه های پلی استر قابل تنفس نیز برای ساخت برخی چادرها به کار می رود که به آن ها دو پوش گفته می شود، به این ترتیب که بدنه اصلی از پارچه قابل تنفس و پارچه ثانویه از پلی استر ضد آب است. این نوع چادر در آب و هوای بسیار گرم و بسیار سرد کاربرد دارد، چرا که مانع از تعریق چادر می شود. پلی استر حجم کمتری نسبت به برزنت دارد و در نتیجه چادرهای مسافرتی پلی استری سبک تر هستند و بیشتر چادرهای مسافرتی حرفه ای و کوهنوردی از بدنه پلی استر ساخته می شوند.

چادر مسافرتی آکسفورد: این پارچه اغلب در چادرهای کوهنوردی به صورت دو لایه مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها در برابر نفوذ آب، فشار و ضربه، ورود سرما و همچنین خروج گرما مقاوم هستند و علاوه بر اینکه فضای داخلی چادر را در شرایط آب و هوایی سرد، گرم نگه می دارند، مقاومت بالایی دارند و به راحتی آسیب نمی بینند.

ابعاد چادر مسافرتی

در خرید چادر مسافرتی باید به ابعاد و وزن و همین طور کاربرد آن دقت کنید. برای مثال چادرهای مسافرتی کوهستانی با نوع خانوادگی تفاوت دارند و معمولا دارای ارتفاع کمتری هستند. در واقع، چادرهای مسافرتی خانوادگی و تفریحی حدود 150 تا 180 سانتی متر ارتفاع دارند و به راحتی می توان از فضای داخلی آن استفاده کرد.

طرح چادر مسافرتی

از لحاظ ساختار هندسی چادر، همان طور که در بالا گفتیم، طرح های مختلفی در بازار وجود دارد که دست شما را برای انتخاب باز می گذارند. با مطالعه انواع مدل های چادرها و با توجه به نیاز خود، می توانید بهترین گزینه مناسب با شرایط خود را خریداری کنید.

از لحاظ طرح و رنگ پارچه، اغلب چادرهای حرفه ای کمپینگ در رنگ هایی تولید می شوند که در صورت بروز حوادث غیر مترقبه یا در شرایط نا مساعد جوی، رنگ چادر خودنمایی کرده و به عملیات امداد و نجات سرعت ببخشد. رنگ های فسفری از قبلیا نارنجی، سبز، زرد و آبی از این دسته اند.

از سوی دیگر چادرهایی نیز وجود دارد که به واسطه رنگ خود که در هم خوانی کامل با طبیعت و محیط پیرامون است، به چادرهای استتار شهرت دارند و اغلب شامل رنگ هایی همچون سبز لجنی، خاکی و ارتشی می شوند و مناسب کسانی است که به قصد مستند سازی، تماشای حیات وحش یا شکار به دل طبیعت می روند.

وزن چادر

وزن چادر در زمان طبیعت گردی و کوهنوردی اهمیت زیادی پیدا می کند و هنگام خرید چادر مسافرتی باید مد نظر قرار بگیرد. وزن ایده آل چادر برای هر نفر حدود 4/1 کیلوگرم است.

اگر به دنبال خرید چادر مسافرتی برای کوله گردی هستید، ابتدا وزن چادر و میله ها را در نظر بگیرید. سپس اجزایی مثل میخ ها، پوشش عایق، کیسه حمل کننده و… را به وزن چادر اضافه کنید تا وزن نهایی به دست آید. ضمن اینکه هنگام خرید باید به میزان فضایی که چادر در حالت بسته بندی اشغال می کند نیز توجه داشته باشید.

پرسش های متداول

انواع مدل های چادر مسافرتی چیست؟

عصایی، فنری و اتوماتیک

دسته بندی چادر سفری بر اساس شکل ظاهری چیست؟

چادر مسافرتی اتاق دار، چادرهای گنبدی، چادر مسافرتی تونلی، چادر مسافرتی خیمه ای، چادر ژئودزیک، چادر بادی چادر وساویس، چادر پاد، چادر فوری، چادر مسافرتی کوله پشتی و چادر مسافرتی بوفالو.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *