مجله

آنچه درباره کوهنوردان نمی‌دانید

همه چیز درباره کوهنوردان

یک کوهنورد برای فتح قله های بلند باید اراده ای همچون کوه داشته باشد . وقتی کوهنوردان موفق به فتح قله بلند می شوند چیزی شبیه نقض جمله کوه به کوه نمی‌رسد است و انگار کوهی به کوهی می‌رسد.

اگر بخواهیم بعد روحی و جسمی کوهنوردان را بررسی کنیم به این می‌رسیم که:

بعد روحی کوهنوردان همانند کوه نماد استقامت، قدرت، تلاش می‌باشد.

بعد جسمی کوهنوردان همانند کوه نماد آرامش، شادی و درک همنوع در شرایط سخت است.

کوهنوردان دوران باستان برای تهیه غذا، به بالا رفتن از کوه ها فکر می‌کردند و بعدها این کار به یک سرگرمی و ورزش تبدیل شد و امروزه انسان های اهل هیجان و ماجراجو به کوهنوردان بزرگی تبدیل شده اند و به قله های مرتفع و پوشیده از برف و یخ پا گذاشتند.

کوهنوردی ورزشی است که هم به صورت انفرادی و هم گروهی انجام می‌شود اما از جمله قوانین کوهنوردان این است که به صورت انفرادی هیچ زمانی کوه نروند.

کوهنوردان مانند یک خانواده هستن و در صورتی که برای یک نفر مشکلی پیش آید، گروه متوقف می‌شود تا مشکل عضو گروه حل شود. حتی در مواقعی شاید منجر به این شود که بخاطر یک نفر گروه بازگشت کند.

در بین کوهنوردان روابط گرمی حکم فرماست و در سفر جدا از بحث جنسیت ، برای عبور از موانع سخت و مکان های صعب العبور به همدیگر کمک می کنند. حتی در مواقع استراحت و صرف غذا به درستی با یکدیگر تقسیم غذا و خوراک می‌کنندُ.

در خصوص فنون مختص کوهنوردی که به دو صورت انجام می‌شود باید گفت، عده ای با استفاده از تجربیات دیگر کوهنوردان و عده ای هم با گذراندن کلاس های آموزشی و گرفتن مدرک پا به این ورزش می‌گذارند. و تفاوت این دو سبک یادگیری در این است که کوهنوردانی که به صورت اصولی و گذراندن دوره های آموزشی و کسب مدرک این فعالیت را انجام می‌دهند می‌توانند باشگاه کوهنوردی احداث کنند.

توانمندی کوهنوردان

سوال اینجاست که آیا کوهنوردان از همان ابتدا توانایی و قدرت بدنی بالایی دارند یا خیر؟ که باید گفت خیر، بسیاری از کوهنوردان از ابتدا که شروع به کوهنوردی می‌کنند توانایی کمی دارند، به مرور توانمند می‌شوند و با ارتفاع کم مانند آبشار ها شروع می‌کنند سپس برنامه هایشان را از سبک به متوسط، نیمه سنگین و سنگین ادامه می‌دهند به این صورت است که قوی می‌شوند و توانایی هایشان برای ارتفاعات بالاتر، زیاد می‌شود .

از دیگر برنامه های کوهنوردان قبل از شروع و سفر به کوه نرمش است تا بدنشان گرم بشود و دچار گرفتگی عضلات نشوند.

همچنین کوهنوردان باید آمادگی کامل داشته باشند مثل : استقامت بدنی، تمرین تناسب اندام، دویدن، دوچرخه سواری ، پیاده روی و تمرین پا با وزنه …

انتخاب زمان و مکان سفر

کوهنوردان برنامه های سفر خود را با توجه به فصل ها انتخاب می‌کنند که شامل دوره های سه ماهه، شش ماهه و … می‌باشند.

آنها طبق پیش بینی آب و هوای فصل ها سفر خود را شروع می‌کنند اما باز هم باید اطلاعاتی درباره هواشناسی داشته باشند به عنوان مثال : نوع ابرها را بشناسند و وضع هوا را پیش بینی کنند و با خطرها و حوادث طبیعی مثل باد و باران ،برف ، بوران، مه ، طوفان، صاعقه و بهمن که ممکن است در طول مسیر رخ دهد کاملا آشنا باشند.

به دلیل شرایط جوی حاکم همه کوهنوردان باید وسایل، لباس اضافه همراه داشته باشند تا بتوانند به پناهگاه بروند و لباس عوض کنند و با توجه به شرایط اگر هوا بهتر شد ادامه دهند اگر نه بازگشت کنند…

داشتن برنامه حرکتی و مسایلی چون زمان اجرای برنامه ، توان جسمی و روحی ، هدف و بررسی شرایط جوی از مهمات کوهنوردان است.

زمان کوهنوردی بر اساس علایق و مکان ها بر اساس شناخت کوهنوردان از منطقه ، میزان سختی و راحتی صعود ، زیبایی انتخاب می‌شود.

و ناگفته نماند که کوهنوردان میزان طول مسیر طی شده را و ارتفاعی که پیمودن را با استفاده از دستگاه جی پی اس که همراه دارند اندازه گیری می‌کنند.

اصطلاحات تخصصی کوهنوردان

کوهنوردان اصطلاحاتی دارند که مختص به خودشان است. و هر کسی که قصد دارد به این عرصه پا بگذارد ملزم به یادگیری آن است.

اکنون به توضیح چند نمونه‌ی  مهم، از این اصطلاحات می‌پردازیم.

میدان: به مکان های مسطح در اتفاعات بالا و در کوهستان ها می‌گویند.

باد پناه: هرمکانی که با سنگچین کردن دور آن از باد در امان می‌مانند.

سوارکار: سنگنوردانی که برای صعود از سنگ ها آماده می‌شوند.

کمپ: مکان های مناسبی که برای استراحت روز و شب در نظر گرفته می‌شود.

دوران سرد: در کوهنوردی از اواسط پاییز شروع و تا نیمه بهار ادامه دارد.

وسایل مورد نیاز کوهنوردان

همراه داشتن کمک های اولیه برای کوهنوردان امری ضروریست مثل تنفس مصنوعی و ماساژقلب و همچنین با چگونگی صعود بر روی یخ و برف در مسیر های شیب دار و روش پایین آمدن از آن ها را بداند و در ارتفاعات برای تنفس آرام با بینی عمل دم و بازدم را انجام دهند.

وسایل ابتدایی و جزئی برای کوهنوردان هستند که باید در هر سفر همراه داشته باشند.

مجوز عبور از مسیرها، کارت شناسایی، نقشه، قطب نما، سوت، دفترچه و مداد، جعبه کمک های اولیه، چراغ قوه و وسایل شخصی مثل (نخ و سوزن، کبریت، دستمال کاغذی، لوازم بهداشتی، وسایل غذاخوری، بشقاب، چاقو، دربازکن، قاشق، کتری و فلاسک)

اما وسایل مهم تر و ضروری هستند که مستلزم کوهنوردی حرفه ای برای کوهنوردان می‌باشد که نداشتن هر کدام مسیر را سخت و دردناک می کند و ممکن است کوهنورد لذت همراه با امنیت را نتواند احساس کند.

از جمله آنها:

چادر کوهنوردی: چادرهایی که از جنس پارچه های ضد آب ساخته شده اند و پارچه کف آنها به اندازه یی محکم و نفوذ ناپذیر است تا در هنگام برخورد با اجسام سخت ازبین نمی‌رود.این چادرها از تیرک مقاومی برخوردارهستند و جنس آن ها معمولا آلومینیوم و یا فایبرگلاس می باشد تا کم ترین وزن ممکن را داشته باشند.

چادر کوهنوردی

چادر کوهنوردی

کیسه خواب: کیسه خواب هایی که درون و بیرون آن ها با پارچه های بادگیر و ضد آب پوشانده شده است.

زیرانداز: در ابعاد مختلف می باشند اما معمولا استاندار آن ها 180*50 سانتی متر است که کاملا ضد آب و رطوبت و کم حجم و سبک می‌باشد .( جنس اسفنج یا ابرهای فشرده)

کوله پشتی: جنس کوله های کوهنوردان از پارچه نایلونی کاملا ضد رطوبت است و باید فنربندی آن طوری باشد که به کمر کوهنوردان نچسبد و بیشتروزن محتویات کوله را به پایین بدن منتقل می‌کند.

عینک: کوهنوردان حتی از عینک های به خصوصی استفاده می‌کنند زیرا در روزهای آفتابی در مناطق برفی ،برف 90درصد نورآفتاب را منعکس می کند و به چشم بسیار صدمه می‌زند. شیشه مخصوص عینک های کوهنوردی، چشم را در مقابل اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کند.

پانچو: که همان شنل بارانی برای کوهنوردان است بادگیری گشاد و کاملا ضد آب که بلندی آن تا روی زانو است و کوله پشتی هم در زیر آن قرار می‌گیرد تا محافظت شود.

گتر: وسیله ای برای محفوظ نگه داشتن پاهای کوهنوردان از سرما و رطوبت و جلوگیری از ورود شن و برف به داخل پوتین های آنان می‌شود.

کفش: کوهنوردان در فصل گرما از کفش های سبک و درفصل سرد از کفش های نیمه سنگین استفاده می‌کنند.

شلوار: اغلب کوهنوردان شلوارهایی با رنگ فسفری انتخاب می‌کنند تا در صورت بروز حادثه گروه امداد به راحتی کوهنوردان را پیدا کند جنس شلوارهای آنان در فصل گرم مخمل انتخاب می‌شود و در سرما پشمی است.

بادگیر: به این منظور مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد که بدن آن ها در اثر تحرک خیس نشود. باید از کاپشن زیپ داریا جلو بسته با پارچه 60تا75درصد رطوبت استفاده کنند.

امیدواریم مطالعه این نوشته راهنمایی خوبی برای شروع یک سفر عالی و با اطلاعات برای شما شده باشد.

   و در پایان

از شما دوستانی که این مطلب رو مطالعه کردید، میخواهیم که در اینجا کامنت بذارید، نظر بدید و اگر فکر می کنید موردی هست که ذکر نشده برامون بنویسید، تجربیات خود را با ما در میان بذارید تا همه استفاده کنیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *